El tipi mobil inkjet kodlama tarihleme cihazları , kartuşlu, mürekkep püskürtmeli, genellikle HP teknolojisi kullanan, lityum pile çalışan mobil yazıcılardır. Bu mobil cihazlar genel amaç olarak daha çok ağır, hareket ettirilmesi zor olan hacimli ürünler ve malzemeler üzerine kodlama yapmaları için tasarlanmışlardır ve tasarlanmaları doğrultusunda çok kullanışlılardır. 

Söz konusu baskı yüksekliklerinde el tipi cihazların çoğu kullanıcısına minimum 6 satırlık bir baskı seçeneği sunabilmektedir. Yüksek çözünürlüklü baskı kabiliyeti sayesinde çok kaliteli barkod, karekod ve logo baskıları yapabilen el tipi mobil cihazlar, üzerlerinde bulunan tekerlek dönüş hızını otomatik olarak ölçerek her defasında kullanıcının belirlediği ölçülerde baskı yapar. Ayrıca Emici olan ve emici olmayan yüzeyler için tasarlanmış özel mürekkep kartuşları ve farklı renklere sahip kartuşları ile neredeyse her tür yüzey üzerine baskı yapılabilmektedir. 12,7 mm ve 25,4 mm baskı kabiliyetine sahip yazıcı kartuşları bulunan bu cihazlar aynı zamanda 600 dpi gibi bir yüksek çözünürlükle baskı yapabilmektedir.

El tipi inkjet kodlama nasıl yapılır?


El tipi mobil inkjet kodlama tarihleme cihazları kolay ve pratik olmasına karşın yüksek adetlerde ürün markalanmak istenildiğinde pek kullanışlı olmamaktadır. El ile devamlı yapılan işlem, bir süre sonunda kullanıcıyı yoracaktır. Bu nedenle yüksek adetli üretim kapasitesi olan firmalar mobil inkjet kodlama cihazları yerine üretim hattına veya sabit bir hareketli konveyör bant üzerine kurulan yine otomatik olarak püskürtmeli baskı yapan Termal inkjet kodlama tarihleme veya continuous inkjet kodlama tarihleme cihazlarını, hem hız hem de stabilite nedeniyle tercih etmektedir.